Canpolat “Hardstyle” Yıldıran Euronews’e Konuştu

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Canpolat "Hardstyle" Yıldıran Euronews'e Konuştu

Daha önce Space Soldiers ve Türkiye Milli CS:GO Takımı’nın koçluğunu ve menajerliğini yapan Canpolat “Hardstyle” Yıldıran, Avrupa merkezli haber kanalı Euronews ile bir röportaj gerçekleştirdi. Başarılı isim, espor konusunda merak edilen birçok soruya cevap verdi.

Belçika’da yaşayan Yıldıran, yayınlanan video röportajda esporun ülkemizdeki ve dünyadaki durumuna, kendi hikayesine ve daha birçok konuya değindi.

Hardstyle: “2015 – 2018 yılları arasında 700 bin Dolar kazandık”

Espor’a bilişim sektörü üzerinden 2015 yılında başladığını söyleyen koç, yaklaşık 3 yıllık sürede turnuvalardan 700 bin dolardan fazla kazandıklarını, ayrıca oyuncuların sağlık sigortalarının ve maaşlarının da yattığını belirtti.

Röportajın devamında esporun gelişimine de değinen Hardstyle, “İlk başlarda evlerinden oynayan beş genç vardı, şimdi ise günlük bir iş gibi oldu. Ofisler kuruluyor, antrenman yapabilecekleri yerler var, yemek yiyebilecekleri, spor yapabilecekleri bir alan var. Psikologları, fizyoterapistleri her türlü imkana sahipler. Geleneksel sporlardan çok büyük bir farkı yok.” sözlerini kullandı.

“Türkiye hala çok başlarda”

Esporu ülkemizde belirli bir noktaya getirmek istediğini belirten Yıldıran, “Dünya ile Türkiye arasında bir kıyaslama yapmak gerekirse Türkiye hala ilk başlarda diyebilirim. Çok erken Türkiye için birçok şey. Bunun en basit örneği maaş kıyaslaması yapabiliriz.” dedi.

Hardstyle ardından ise maaş karşılaştırmasını şu sözler ile yaptı; “Türkiye’deki maaş ortalamaları bu iş için değil sadece ekonomik sebeplerden de ötürü Türkiye’de çok düşükken, bu herhalde bir 700-800 liraları buluyordur başlangıç seviyesi için. Ama Avrupa’ya baktığınızda ya da dünyaya baktığınızda bu maaş kriterleri daha farklı.”

“İşte örnek veriyorum ben Belçika’da yaşıyorum Belçika’da ortalama bir oyuncunun kazandığı aylık maaş 1500 eurolardan başlıyor. Ortalama oyuncu 1500 – 3000 euro seviyelerinde kazanır. Çok yüksek seviyelerdeki oyuncular da 30 bin dolara kadar maaş alabiliyor.”


Olmalısın giriş Yorum yazmak için.